Психологи склали список фраз, які не можна говорити дитині
Кожен батько знає: виховання дитини – заняття непросте. Потрібно весь час контролювати свої емоції, оскільки діти хоч і є квітами життя, але час від часу вони можуть пробуджувати в нас і негативні емоції, такі як злість, роздратування, розчарування і так далі. Однак якщо батько хоче виховувати дитину правильно, то йому завжди слід контролювати свої емоції. І ось психологи вирішили скласти список з дев’яти гірших фраз, які батьки найчастіше говорять своїм дітям.
Залиш мене в спокої! Варіації цієї фрази можуть бути різними – зокрема, «відчепися від мене», «не заважай», «я зараз зайнятий» і так далі. Справа в тому, що у дітей в процесі їх розвитку в мозку формуються чіткі моделі взаємин з батьками, і якщо батько чи мати очевидним чином ігнорують дитини на користь інших занять, то у дитини згодом підсвідомо складеться модель, що батькам, по суті, немає діла до його інтересів, а це потім гарантовано виявиться, коли він вже стане дорослим.
Ти такий … Ярлик, повішений на дитину в дитинстві з високою часткою ймовірності вплине на формування його характеру. «Дурненький», «Примхливий», «Лінивий», «Безнадійний» – всього цього краще не вживати в спілкуванні з дітьми. І ні в якому разі не можна повторювати такі слова по кілька разів. Психологи також радять обережніше ставитися і до емоційно нейтральним або позитивним ярликів – адже також достеменно невідомо які наслідки можуть мати вони.
Не плач Таким чином ви даєте зрозуміти, що почуття, через які він плаче, недійсні або ж вони просто в Ваших очах є незначними. І те, і інше погано – краще проявіть трохи більше чуйності, поясніть, що боятися нема чого або, що біль скоро пройде – так дитина буде знати, що Ви на його стороні і Вам не байдуже.
Чому ти не можеш бути як твоя сестра? Подібні порівняння з сестрою, братом, сусідським дитиною або кимось іншим небезпечні не тільки тим, що можуть народити довгострокову образу, але і тим, що вони в змозі спровокувати відповідну реакцію – небажання робити те, що Ви хочете – доїдати сніданок, ходити на горщик або щось ще.
Поспішай Не секрет, що у Вас є свої справи, турботи, власний графік, який не дозволяє Вам втрачати час на порожньому місці. Однак прислухайтеся до свого тону, коли Ви говорите це слово (або його аналоги) – адже Ви фактично змушуєте дитину відчувати свою провину за те, що він заподіює Вам незручності.
Молодець! Здавалося б – що може бути не так з цією фразою? Однак психологи впевнені, коли за кожен успіх дитини Ви використовуєте одну і ту ж фразу похвали, вона стає знеособленою. Тобто дитина починає сприймати її як якийсь механічний відповідь, і знову ж таки на підсвідомому рівні перестає надавати подібним словами якесь значення. Це психологічна тонкість, але краще про неї не забувати, і намагатися заохочувати успіхи дитини по-різному.