Як уберегти дитину від загроз в інтернеті: поради для батьків

Останнім часом спеціалісти у сфері інформаційних технологій спостерігають активне зростання технологічних розробок, які здатні покращити життя людства. Проте такий розвиток несе за собою й поширення нових ризиків для дітей у мережі.

Що можуть зробити батьки, аби захистити дитину від небезпеки в кіберпросторі, розповіли в ГО “#stop_sexтинг”.

Згідно з останнім дослідженням Служби порятунку дітей, серед дітей і підлітків від 5 до 18 років в Україні:

• 84% починають користуватись інтернетом у 5-11 років;
  • з кожним роком відбувається “омолодження” початку користування інтернетом і соціальними мережами.

Британська організація Internet Watch Foundation відмітила, що минулого року одним із найпоширеніших видів злочину в інтернеті проти дітей було використання самостійно створеного контенту сексуального характеру (селфі), який діти робили вдома на вимогу злочинців (73% контенту).

Крім того, аналітики IWF виявили понад 10 000 зображень, створених штучним інтелектом, про жорстоке поводження з дітьми у даркнеті, зокрема, згенерованих завдяки технології “ДіпФейк” (злочинці беруть зображення обличчя зі сторінок дітей і створюють з ним фейковий контент). Майже 2 600 із цих зображень неможливо було відрізнити від реальних фото.

Щоб захистити дитину від небезпек, які на неї можуть чекати в мережі, фахівці рекомендують батькам:

• започаткувати традицію снідати та/або вечеряти без гаджетів;
  • проводити один день на тиждень (наприклад, неділю) офлайн (правило має стосуватися не лише дітей, а й дорослих);
  • в ігровій формі встановити спеціальні правила для використання гаджетів у сім’ї й підписати з дитиною “Сімейну угоду”: вказати, де можна використовувати гаджет, як довго можна ним користуватися, де заряджати тощо (приклад такої угоди можна знайти за посиланням);
  • проводити з дітьми бесіди про небезпеку спілкування з незнайомцями в мережі;
  • налаштувати профіль дитини так, щоб незнайомі люди не могли їй писати й залишати коментарі;
  • влаштувати спільний перегляд освітніх відео та мультфільмів на YouTube-каналі ГО “#stop_sexтинг”, зокрема, “Хаппі та її суперсила” або адаптацію відео від Amaze.org “Як бути в безпеці в інтернеті?”;
  • провести для дитини в ігровому форматі уроки про безпеку в інтернеті або порекомендувати класним керівникам влаштувати таку виховну годину (методологічні розробки для дітей різного віку доступні тут);

Крім того, звернутися по допомогу щодо онлайн-ризиків для дітей батьки можуть:

• на Урядову консультаційну лінію з питань безпеки дітей в інтернеті за номером: 1545 (3) (анонімно, цілодобово та безплатно);
  • у чат-бот #stop_sexтинг: тут можна отримати допомогу про прикмети, причини, наслідки, порядок дій і попередження щодо різних ризиків для дитини в інтернеті.
УВАГА! МІННА НЕБЕЗПЕКА!