Як привчити дитину до читання: кілька важливих правил
Як привчити дитину до читання: кілька важливих правил
Вас свого часу батьки силоміць відривали від чергової книжки, тому що ви читали навіть за обідом і вночі під ковдрою з ліхтариком, а ваша дитина книжок навіть до рук не бере? Як привчити її до цього заняття і навіщо це потрібно?
Про користь читання
Якщо ви запитаєте сто людей, навіщо вони читають, то з великою часткою ймовірності почуєте тільки дві відповіді: щоб знайти корисну інформацію або отримати задоволення – до того ж прихильників другої версії буде в рази більше. Але читання, як не банально це прозвучить, приносить користь, яку неможливо переоцінити.
Насамперед, це чудовий спосіб поліпшити свою усну мову і підвищити грамотність. Під час читання на всі сто відсотків працює зорова пам’ять людини, і згодом, коли їй потрібно викласти свої думки на папері, у неї перед очима “постає” правильне написання того чи того слова. Чим більше людина читає, тим грамотнішою вона стає.
Читання розвиває уяву, що особливо важливо для дітей, що націлилися в майбутньому на творчі професії. Воно розвиває кругозір і покращує пам’ять, розвиває логічне мислення і, зрештою, допомагає краще розуміти себе, оточення і наше життя загалом. Вагомі причини для того, щоб читати самим і заохотити до читання своїх дітей.
Як захопити дитину читанням
Є кілька правил, дотримуючись яких, можна ненав’язливо привчити дитину до цього корисного заняття.
Власний приклад.
Можна сто разів протягом дня повторювати синові або доньці, що читати корисно, але, якщо батьки не читають самі, дитина навряд чи перейметься усвідомленням важливості та потрібності цього процесу. Тільки власним прикладом можна прищепити їй тягу до читання, як, втім, і до багатьох інших занять і звичкок – дитина, швидше за все, не буде займатися спортом або вести здоровий спосіб життя, якщо її тато цілими днями лежить на дивані, а мама надає перевагу тістечкам з масляним кремом, ане овочам і фруктам
Спільне читання за ролями.
Ще краще, якщо ви будете читати разом з дитиною – вголос, за ролями, коментуючи те, про що йдеться у книжці. Така гра обов’язково сподобається дитині, і вона буде з нетерпінням чекати на наступний “сеанс” читання. До речі, психологи вважають, що найкращим для цього заняття є вечір – наприклад, одразу після вечері, а ще краще – перед сном: в такий час люди стають емоційно ближчими один до одного, адже їх не відволікають щоденні справи і обов’язкові домашні клопоти.
Умови для читання.
Для читання, як і для будь-якого іншого заняття, потрібні відповідні умови. Звичайно, добре було б мати спеціальну кімнату для зберігання і читання книг, а ще – зручний диван, на якому можна влаштуватися, вкрившись теплим пледом, а поруч щоб затишно потріскували дрова у каміні. На жаль, можливість мати таку бібліотеку є не у всіх, але обладнати куточок для читання можна і потрібно. Головне, щоб в ньому було максимально зручно і хотілося сидіти і читати.
Повторення – мати навчання. Вчителі в школі, щоб закріпити прочитане учнями, просять переказати його. Чому б батькам не робити те саме? Зрозуміло, не прямолінійно – в лоб, а, що називається, в обхід. Наприклад, можна сказати: “Я забула, про що ми з тобою вчора читали – будь другом, нагадай!” Звичайно, з підлітком така хитрість не пройде – він миттєво вас викриє, а от дитина поменше із задоволенням включиться в гру і буде переказувати прочитане і відповідати на пов’язані з текстом запитання.
Купуємо книжки.
Ну і, нарешті, не йдіть на поводі у сучасної моди, яка велить позбавлятися книжок у квартирі – мовляв, навіщо потрібні паперові томи, якщо все, що потрібно освіченій людині, можна знайти в інтернеті. Швидше за все, такий стан справ – тимчасовий, мине зовсім небагато часу, і книжки знову будуть затребувані, як сьогодні – вінілові платівки, яких – разом з відповідними їм програвачами – у свій час ми масово позбувалися.
Якщо ви хочете, щоб ваша дитина читала, створіть їй для цього необхідні умови, найважливішим з яких є наявність книжок у домі. Варто також завести звичку скрізь носити з собою книжку формату pocket book, але за бажання її розмір може бути й більшим. Головне, щоб її зручно було читати скрізь, де виникає необхідність трохи почекати: на вокзалі, поки не подали на посадку поїзд, перед початком сеансу в кінотеатрі, в черзі на прийом до лікаря – поки рука дитини не потягнулася до смартфону, розкрийте перед нею улюблену книжку.
Як не потрібно привчати дитину до читання
Кілька слів про не найкращі способи, які батьки використовують, щоб привчити своїх чад до книги.
Підкуп. Не варто використовувати підкуп, обіцяючи дитині, що заплатите їй за кожен прочитаний розділ або навіть цілу книжку. Такий ризикований спосіб може бути виправданий тільки в тому випадку, якщо ви впевнені: книжка справить на сина або дочку настільки незабутнє враження, що відтепер читання стане їхнім улюбленим заняттям. А оскільки таке навряд чи станеться, не варто ризикувати, якщо, звичайно, не хочете в результаті розоритися.
“Торг тут недоречний”. Гірше підкупу може бути тільки торгівля з дитиною за схемою “ти мені, я тобі”. Якщо ви будете таким чином змушувати дитину читати, вона дуже швидко зрозуміє свою вигоду і почне ставити умови: “Добре, я почитаю, а ти дозволиш мені не прибирати в моїй кімнаті”. Навряд чи вам захочеться, щоб у вашого чада була така мотивація для читання, тоді хай вже краще сидить в Інтернеті.