Прокрастинація: чому ми відкладаємо справи і що з цим робити

Ми постійно відкладаємо найважчі справи на потім, а після дуже сильно про це шкодуємо. Сьогодні ми поговоримо, як перестати відкладати справи в довгий ящик і навести в навчанні порядок.

 Відкладання справ на потім називається прокрастинація. Люди, які регулярно відкладають все на потім – прокрастинатори. Загалом, це майже все населення земної кулі. Тому що навряд чи в світі знайдеться людина, яка ніколи і нічого не відкладав на «завтра».

Втім, психологи стверджують: прокрастинація – це, насправді, захисний механізм. Ми не просто так, через лінь, відтягуємо з рішенням начебто важливих питань. За цим завжди стоять якісь почуття: страх, що не вийде; смуток, коли минуле заважає будувати майбутнє; радість, коли ми так сильно про щось мріємо, що тягнемо з втіленням.

Давай розберемось, які ж причини відкладання справ на потім? Отже поїхали:

  • низька самооцінка – людина не береться за справу, оскільки боїться невдачі
  • перфекціонізм – людина надмірно концентрується на ідеальному результаті і лякається можливого неідеального
  • непокора – людина не виконує завдання тому, що підсвідомо не згодна з ним
  • втома – бунт організму, що у нього не вистачає ресурсів для виконання завдання.

Як же боротися з прокрастинацією? Розбиратися з вантажем невиконаних завдань потрібно, як з захаращеним горищем: що викинути, що переставити в інше місце, а що залишити як є. Отже, починаємо розбирати наше «горище».

Визначся з життєвими цілями і своїми пріоритетами.

Подумай про найважливіші цілі на 5-10 років. Виходячи з них, постав цілі на найближчий рік. Потім – на місяць. Зафіксуй все. Виділи 5-6 сфер, які тобі важливі (навчання, спорт, сім’я, дружба і т.і.). Виріши, до чого ти хочеш прийти в кожній з них через місяць, рік і п’ять років. Таким чином, приймаючи те чи інше рішення виходь зі своїх пріоритетів.

Відмовся від зайвого.

Постійне відкладання на потім певних завдань може бути сигналом, що ці завдання для тебе – зайві. Чи потрібен тобі басейн, якщо ти вже займаєшся спортом? Вивчення другої мови дійсно необхідно саме зараз або ж це просто данина моді? Щоб побороти прокрастинацію, не бійся відмовитися від того, що тобі не потрібно.

Сортуй справи

Коли все акуратно розкладено по поличках, перейти до їх виконання набагато легше. Для сортування справ скористайся матрицею Ейзенхауера, яка ділить справи на важливі і термінові, важливі і нетермінові, неважливі і термінові, неважливі і нетермінові.

Розподіляй сили

Спортсмени знають, як важливо грамотно розподіляти зусилля. Перемагає не той, хто краще за всіх стартував, а той, хто зберіг сили для фінального ривка. Не варто намагатися виконати все за один день – розподіли навантаження по тижню рівномірно.

Систематизуй роботу

Написати реферат або великий твір – точно справа з категорії «важливо і терміново» і точно відповідає цілям школяра. Але чому ж так важко себе змусити побороти прокрастинацію? Тому що завдання здається величезним, як слон. Але якщо цього «слона» розрізати на шматочки, то ти сам (а) не помітиш, як з’їси його. Розділи важкі завдання на більш дрібні і став собі маленькі дедлайни.

Мотивуй себе

Постійно нагадуй собі не тільки про те, що тобі потрібно сісти за ту чи іншу задачу, а й про те, чому це необхідно. Зміни фразу «Я повинен» на фразу «Це мій вибір, тому що …».

Що ще робити з прокрастинацією? Застосовуй візуалізацію: уявляй, які плоди принесе тобі успішне виконання завдання, який душевний підйом і відмінний настрій тебе чекає.

Вибери собі нагороду

Виконавши складне або неприємне завдання, завжди хвали і нагороджуй себе. Це може бути візит в улюблене кафе, хороший фільм, похід на концерт.

Якщо ти знайшов (а) час для цієї статті, то ти вже зробив (а) перший крок, щоби показати пані прокрастинації, хто в домі головний. Тож, прощавай, прокрастинаціє, на тебе чекають великі звершення!

День Захисника України
Конкурс на посаду директора ЗНВК №19. Протокол №1
Previous Article
Next Article