Історія школи
Історія становлення нашої школи почалася з 1944 року, через рік після визволення Запоріжжя від німецько – фашистських загарбників, коли відкрилася українська школа №19 з чотирма російськими класами: 2 п’ятих і 2 шостих. У 1948 році російських класів стало 10, і була відкрита російська школа №49, у якій не було старших класів, учнів 9 –10 класів возили в школу №12. Українська школа №19 і російська школа №49 розташовувалися в п’яти бараках, які знаходились біля колишнього дитсадка (нині там церква), і в двоповерховій будівлі, що на Стартовій, 69 (біля автобусної зупинки).
В цей час було вкрай потрібне приміщення для школи, а у військовому містечку йшло будівництво госпіталю. І батьки учнів стали писати прохання до Києва про те, щоб будівлю госпіталю було передано школі.
У 1954 році прохання батьків було задоволене: українська СШ №19 переселилася на 1-2 поверхи, а російська школа №49 зайняла 3-4 поверхи існуючої нині будівлі. Зараз у неї є назва «стара школа».
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/school.jpg)
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/kimlach.jpg)
Директором української школи був Долина Степан Михайлович, директором російської школи – Кимлач Володимир Митрофанович.
У 1965 році школи об’єдналися в одну школу №19, яка була російською, але в ній були і українські класи. Директором школи стала Ігнатович Олена Степанівна, дружина Кимлач В.М.
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/ignatovich.jpg)
Йшов час. Школа розвивалася. Вчительський колектив завжди був професійним, згуртованим, новаторським. Вчитель військової підготовки Курбатов Георгій Якович був засновником дитячої військової ігри «Зарніца», котра стала відомою не тільки в Україні, а і в СРСР.
З 1970 по 1980 рік директором школи був Мухін Іван Іванович, який свою професійну діяльність продовжив на посаді заступника завідуючого Шевченківського районного відділу освіти, на якій перебував до пенсійного віку.
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/muhin.jpg)
3 1980 по 1987 рік директорами школи були Олійник Микола Захарович, Кузьменко Володимир Іванович,
Гринь Людмила Дмитрівна
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/grin.jpg)
Микола Захарович зараз працює в обкомі профспілок, Володимир Іванович – директор Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради, Людмила Дмитрівна – директор загальноосвітньої школи №53 м. Запоріжжя.
До 1980 року школа мала такий вигляд:
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/image015.jpg)
В 1986 році до старої школи добудовано ще один 4-х поверховий корпус. Всі роки з часу існування – це загальноосвітня школа, в якій навчаються діти військового містечка і селищ Леваневського, Будівельників, Дніпровського, Грабарі, Кринички.
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/image017.jpg)
Під час управління школою Миколою Григоровичем Гужва, з 1987 по 2002 рік, школа набуває нових сучасних оборотів в підході до навчання.
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/guzhva.jpg)
В 1990 році школа стає експериментальним майданчиком з проблеми диференційованого навчання. І з 1991 року називається школою оптимальної інтенсивності навчання (СЗШОІН №19). За цей час педагогічний колектив опановує технологію навчання кожної дитини в силу її здібностей, нахилів та інтересів в межах внутрікласної диференціації, модульного навчання, спеціалізованих класів.
В 1997 році рішенням Шевченківської районної адміністрації №17 від 28 березня до складу школи приєднується 7-груповий дошкільний заклад № 289 (вул. Авраменко, 11), і реорганізовується в дошкільно-навчальне відділення № 1 та школу І-ІІ ступенів “Натхнення”. Відпрацьований механізм диференційованого підходу в навчанні втілюється і в цій філії школи. А головне – з’являється можливість педагогічному колективу супроводжувати процес освіти дитини з дошкільного віку і під час шкільного життя всіх ступенів, не порушуючи принципів наступності, поступовості, системності, послідовного ускладнення.
В 1998 році рішенням міської ради до складу школи приєднується 12 груповий дошкільний заклад № 275 (вул.Мікояна,6а) і реорганізовується в дошкільно-навчальне відділення № 3 і школу І – II ступенів. Філії школи №1 та №3 працюють за єдиними навчальними та річним планами роботи.
В 1999 році при головній частині школи Військбуд, 13 з’являється дошкільно-навчальне відділення № 4, в якому навчаються діти з 3-х до 6-ти років життя. Колишній д/с № 132, який знаходиться в селищі Креміно, є складовою частиною школи з 1976 року. В ньому розташовані: одна група вихованців дошкільного відділення та один клас – комплекс початкової школи. В літній період ця філія перетворюється в табір відпочинку та оздоровлення для дітей всієї школи.
Маючи таку структуру, школа в 1999 році рішенням Міської ради за №229/20 реєструється як школа – комплекс навчання та розвитку № 19. В цьому статусі вона працює по цей час.
У 2002 році відбулися зміни в керівному складі школи. Гужва Микола Григорович очолив Шевченківський районний відділ освіти, а директором школи стала Ганна Олександрівна Тандура, яка не тільки продовжила розпочату Миколою Григоровичем роботу, а й постійно працює над її вдосконаленням.
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/image021.jpg)
В 2004 році нашій школі виповнилося 50 років. На свято були запрошені колишні директори школи, ветерани педагогічної праці, представники шефських організацій та інші.
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/image023.jpg)
У мікрофона Гринь Людмила Дмитрівна.
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/image025.jpg)
Виступ учнів ЗНВК №19
В гостях – ветерани.
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/image027.jpg)
В цей день урочисто був відкритий шкільний музей.
![](http://aschool19.zp.ua/wp-content/uploads/2020/01/image029.jpg)
В музеї класними колективами зібрана інформація про тих, хто навчався в нашій школі з моменту її заснування.
Цей музей зацікавлює не тільки випускників школи, педагогів-ветеранів, а і учнів школи, деякі з них можуть побачити в музеї фотографії своїх батьків.
З 20 квітня 2005 року за наказом міської ради школа стала називатися Запорізьким навчально – виховним комплексом №19 (ЗНВК №19).